Vishay SMM02040E2320BB300 technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Style | Pad |
| Case Size | 0204(1406) |
| Package Type | Melf |
| Package/Case | 0204(1406) |
| Product Length (mm) | 3.6 |
| Product Diameter (mm) | 1.4 |
| Product Weight (g) | 0.022 |
| Number of Terminals | 2 |
| Resistance Value | 232Ohm |
| Tolerance | 0.1% |
| Negative Resistance Tolerance | -0.1% |
| Positive Resistance Tolerance | 0.1% |
| Technology | Thin Film |
| Case Style | Conformal Coated |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Current Sensing | No |
| Fail Safe Fusible Resistor | No |
| Anti-Surge | No |
| Package Shape | Cylindrical |
| Max Voltage Rating | 200V |