The SUD50N03-11 is a N-CHANNEL MOSFET with a continuous drain current of 50A and a drain to source breakdown voltage of 30V. It has a drain to source resistance of 11mR and a maximum operating temperature of 175°C. The device is packaged in a SMALL OUTLINE, R-PSSO-G2 package and is available in quantities of 2000. The SUD50N03-11 is compliant with Reach SVHC regulations but not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay SUD50N03-11 technical specifications.
| Continuous Drain Current (ID) | 50A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 30V |
| Drain to Source Resistance | 11mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V |
| Fall Time | 6ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Height | 2.39mm |
| Length | 6.73mm |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 7.5W |
| Number of Channels | 1 |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 62.5W |
| Reach SVHC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | No |
| Series | SUD |
| Turn-Off Delay Time | 18ns |
| Turn-On Delay Time | 8ns |
| Weight | 0.01164oz |
| Width | 6.22mm |