The SUM60N04-12LT is a 60A N-CHANNEL MOSFET with a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a drain to source voltage of 40V and a gate to source voltage of 20V. The device is packaged in a TO-263-5 package and is terminated in SMD/SMT. It is RoHS compliant and has a maximum power dissipation of 3.75W.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay SUM60N04-12LT technical specifications.
| Package/Case | TO-263-5 |
| Continuous Drain Current (ID) | 60A |
| Drain to Source Resistance | 9mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40V |
| Fall Time | 20ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Height | 4.7mm |
| Length | 10.29mm |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 3.75W |
| Number of Channels | 1 |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Reach SVHC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | No |
| Series | SUM |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-Off Delay Time | 35ns |
| Turn-On Delay Time | 20ns |
| Weight | 0.01164oz |
| Width | 9.65mm |