Vishay SUM60P05-11LT technical specifications.
| Package/Case | TO-263-5 |
| Continuous Drain Current (ID) | 60A |
| Drain to Source Resistance | 11mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -40V |
| Fall Time | 265ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 3.75W |
| Number of Channels | 1 |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | P-CHANNEL |
| Power Dissipation | 200W |