Vishay TEMT7100X01 technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 20V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 20V |
| Height | 0.85mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2mm |
| Lens Style | Flat |
| Max Breakdown Voltage | 20V |
| Max Collector Current | 20mA |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 100mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Orientation | Top View |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | NPN |
| Power Consumption | 100mW |
| Power Dissipation | 100mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Viewing Angle | 60° |
| Wavelength | 870nm |
| Width | 1.25mm |