Vishay TH3D106K035C0700 technical specifications.
| Case Code | D |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Style | Inward L |
| Package/Case | 7343-31 |
| Product Length (mm) | 7.3 |
| Product Depth (mm) | 4.3 |
| Product Height (mm) | 2.8 |
| Number of Terminals | 2 |
| Size (mm) | 7.3 X 4.3 X 2.8 |
| Capacitance | 10uF |
| Voltage | 35VDC |
| DC Rated Voltage | 35VDC |
| Tolerance | 10% |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| ESR | 0.7Ohm |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Leakage Current | 3.5uA |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |