The TH3D106M035C0700 is a surface mount tantalum capacitor with a capacitance of 10uF and a DC rated voltage of 35VDC. It has a tolerance of 20% and a negative capacitance tolerance of -20%. The capacitor has an ESR of 0.7 and a leakage current of 3.5. It operates over a temperature range of -55 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay TH3D106M035C0700 technical specifications.
| Case Code | D |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Style | Inward L |
| Package/Case | 7343-31 |
| Product Length (mm) | 7.3 |
| Product Depth (mm) | 4.3 |
| Product Height (mm) | 2.8 |
| Number of Terminals | 2 |
| Size (mm) | 7.3 X 4.3 X 2.8 |
| Capacitance | 10uF |
| Voltage | 35VDC |
| DC Rated Voltage | 35VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| ESR | 0.7Ohm |
| Leakage Current | 3.5uA |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |