Vishay TNPW0805218RBEEA technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Style | Pad |
| Case Size | 0805 |
| Package Type | SMD |
| Package/Case | 0805 |
| Product Length (mm) | 2 |
| Product Depth (mm) | 1.25 |
| Product Height (mm) | 0.45 |
| Product Weight (g) | 0.0055 |
| Number of Terminals | 2 |
| Resistance Value | 218Ohm |
| Tolerance | 0.1% |
| Negative Resistance Tolerance | -0.1% |
| Positive Resistance Tolerance | 0.1% |
| Technology | Thin Film |
| Case Style | Conformal Coated |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Max Voltage Rating | 150V |