The V10150C-M3/4W is a general purpose rectifier diode with a maximum operating temperature of 150°C and a maximum repetitive reverse voltage of 150V. It has a forward current rating of 10A and a peak non-repetitive surge current of 60A. The diode is packaged in a TO-220-3 package and is mounted through a hole. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay V10150C-M3/4W technical specifications.
| Average Rectified Current | 5A |
| Package/Case | TO-220-3 |
| Forward Current | 10A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 150V |
| Max Reverse Current | 100uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 150V |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 60A |