Vishay VDRS07B030BSE technical specifications.
| Capacitance | 1.6nF |
| Package/Case | Metal |
| Clamping Current | 2.5A |
| Clamping Voltage | 93V |
| Current Rating | 2.5A |
| Depth | 4.4mm |
| Diameter | 9mm |
| Energy | 3.6J |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 5mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Surge Current | 250A |
| Max Varistor Voltage | 51.7V |
| Min Varistor Voltage | 42.3V |
| Max Voltage Rating (AC) | 30V |
| Max Voltage Rating (DC) | 38V |
| Mount | Radial, Through Hole |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | VDRS |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Varistor Voltage | 47V |
| Voltage Rating (AC) | 30V |
| DC Rated Voltage | 38V |
| Voltage Tolerance | 10% |
| Width | 6mm |