Vishay VEMD2500X01 technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Diode Type | PIN |
| Fall Time | 100ns |
| Forward Current | 50mA |
| Height | 2.77mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2.3mm |
| Lens Style | Clear, TRANSPARENT |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 215mW |
| Max Reverse Voltage (DC) | 60V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 6000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 215mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Response Time | 100ns |
| Reverse Breakdown Voltage | 60V |
| Reverse Voltage (DC) | 60V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Viewing Angle | 70° |
| Wavelength | 900nm |
| Width | 2.3mm |