Vishay VEMT3700-GS08 technical specifications.
| Package/Case | PLCC |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 70V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 70V |
| Fall Time | 6000ns |
| Height | 1.65mm |
| Length | 3mm |
| Lens Style | Flat |
| Max Collector Current | 50mA |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 100mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Orientation | Top View |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | NPN |
| Power Consumption | 100mW |
| Power Dissipation | 100mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Viewing Angle | 120° |
| Wavelength | 830nm |
| Width | 2.8mm |