The VS-12CWQ04FNTRPBF is a general purpose rectifier with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a maximum repetitive reverse voltage of 40V and a maximum forward current of 12A. The device is rated for a maximum surge current of 550A and features a TO-252-3 package with surface mount termination. It is RoHS compliant and available in a tape and reel packaging with 2000 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay VS-12CWQ04FNTRPBF technical specifications.
| Average Rectified Current | 6A |
| Package/Case | TO-252-3 |
| Forward Current | 12A |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 550A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40V |
| Max Reverse Current | 3mA |
| Max Reverse Leakage Current | 3mA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40V |
| Max Surge Current | 550A |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 550A |