Vishay VS-12CWQ10FNTR-M3 technical specifications.
| Average Rectified Current | 6A |
| Package/Case | TO-252-3 |
| Forward Current | 12A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100V |
| Max Reverse Current | 1mA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 100V |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 330A |