The VS-15CTQ035SPBF is a general purpose rectifier diode with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a maximum reverse voltage of 35V and a maximum reverse current of 800uA. The diode is packaged in a TO-263-3 and is designed for surface mount applications. It is RoHS compliant and has a maximum surge current of 810A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay VS-15CTQ035SPBF technical specifications.
| Average Rectified Current | 7.5A |
| Package/Case | TO-263-3 |
| Forward Current | 15A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 35V |
| Max Reverse Current | 800uA |
| Max Reverse Leakage Current | 800uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 35V |
| Max Surge Current | 810A |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 810A |