VISHAY VS-16RIA60 SCR THYRISTOR, 16A, 600V, TO-208AA
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay VS-16RIA60 technical specifications.
| Package/Case | TO-48 |
| Current Rating | 16A |
| Height | 1.327inch |
| Hold Current | 130mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600V |
| Mount | Stud, Chassis |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RMS Current (Irms) | 35A |