Vishay VS-25ETS08SPBF technical specifications.
| Average Rectified Current | 25A |
| Package/Case | TO-263-3 |
| Forward Current | 25A |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 900V |
| Max Reverse Current | 100uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 800V |
| Max Surge Current | 300A |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 300A |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Voltage | 800V |