Vishay VS-40L15CTSTRRPBF technical specifications.
| Average Rectified Current | 20A |
| Package/Case | TO-263-3 |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Forward Current | 40A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 15V |
| Max Reverse Current | 10mA |
| Max Reverse Leakage Current | 10mA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 15V |
| Max Surge Current | 700A |
| Mount | Surface Mount |
| Natural Thermal Resistance | 0.5°C/W |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 700A |