The VS-70HFL60S02 is a general purpose rectifier from Vishay with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a maximum reverse voltage of 600V and a maximum forward current of 70A. The device is packaged in a DO-5 case and is mounted via a stud and chassis. It is RoHS compliant and available in a bulk packaging quantity of 100.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay VS-70HFL60S02 technical specifications.
| Average Rectified Current | 70A |
| Package/Case | DO-5 |
| Forward Current | 70A |
| Height | 22.9mm |
| Length | 20.02mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 730A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600V |
| Max Reverse Current | 100uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 600V |
| Max Surge Current | 730A |
| Mount | Stud, Chassis |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 730A |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Recovery Time | 200ns |
| Reverse Voltage | 600V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 17.35mm |