Vishay VS-HFA280NJ60CPBF, Dual Switching Diode Module, Common Cathode, 600V 280A, 140ns, 3-Pin TO-244
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay VS-HFA280NJ60CPBF technical specifications.
| Average Rectified Current | 280A |
| Package/Case | TO-244 |
| Forward Current | 280A |
| Length | 93mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 800A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600V |
| Max Reverse Current | 40uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 600V |
| Max Surge Current | 800A |
| Mount | Chassis Mount, Panel, Screw |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 800A |
| Reverse Recovery Time | 140ns |
| Reverse Voltage | 600V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HEXFRED® |
| Width | 21mm |