Vishay VY1101K31Y5SQ63V0 technical specifications.
| Capacitance | 100pF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 5mm |
| Diameter | 8mm |
| Dielectric | Y5S |
| Height - Seated (Max) | 0.472inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 30mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Lead/Base Style | Kinked |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | VY1 |
| Termination | Radial |
| Thickness | 5mm |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating (AC) | 500V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| Width | 8mm |