The WR06X471JTL is a 75V thick film resistor with a resistance of 470 ohms and a tolerance of 5%. It is constructed in a molded rectangular package with a lead free finish. The resistor has a maximum operating temperature of 155°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is packaged on a tape and reel and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Walsin WR06X471JTL technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | Molded |
| Construction | Rectangular |
| Contact Material | Tin |
| Depth | 0.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 470R |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Resistor Type | Thick Film |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 75V |
| DC Rated Voltage | 75V |