Ween Semiconductor BT137-800,127 technical specifications.
| Package/Case | TO-220AB |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Tab | Tab |
| Package Length (mm) | 10.3(Max) |
| Package Width (mm) | 4.7(Max) |
| Package Height (mm) | 9.4(Max) |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | TO-220AB |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 800V |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 800V |
| RMS On-State Current | 8A |
| Surge Current Rating | 71A |
| Maximum Holding Current | 20mA |
| Maximum Gate Trigger Current | 70mA |
| Maximum Gate Trigger Voltage | 1V |
| Peak On-State Voltage | 1.65@10AV |
| Repetitive Peak Off-State Current | 0.5mA |
| Maximum Rate of Rise of Off-State Voltage | 250(Typ)V/us |
| Maximum Rate of Rise of On-State Current | 50A/us |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Operating Junction Temperature | 125°C |