This Wima MKP4F031003C00MSSD film capacitor has a capacitance of 0.1uF with a tolerance of 20% and a dielectric of PP. It is rated for a DC voltage of 250V and an AC voltage of 160V. The operating temperature range is -55 to 100 degrees Celsius. The capacitor is constructed in a plastic rectangular can with a radial termination style and a terminal pitch of 10mm. It is designed for through-hole mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Wima MKP4F031003C00MSSD technical specifications.
| Capacitance | 0.1uF |
| Voltage | 250VDC|160VAC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 250VDC |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| AC Rated Voltage | 160VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Plastic Rectangular Can |
| Size | 13 X 4 X 9mm |
| Terminal Pitch | 10mm |