This 0.01uF PET film capacitor has a maximum operating temperature range of -55°C to 100°C and a DC rated voltage of 100VDC. It is designed for through hole mounting with a radial termination style. The capacitor has a size of 4.6mm x 2.5mm x 7mm and a terminal pitch of 2.5mm. The Wima MKS0D021000B00KSSD is a general-purpose film capacitor suitable for various applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Wima MKS0D021000B00KSSD technical specifications.
| Capacitance | 0.01uF |
| Voltage | 100VDC|63VAC |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 100VDC |
| Dielectric | PET |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| AC Rated Voltage | 63VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Size | 4.6 X 2.5 X 7mm |
| Terminal Pitch | 2.5mm |