Wima MKS4F031003C00KSSD technical specifications.
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Lead Diameter (mm) | 0.6 |
| Terminal Pitch (mm) | 10 |
| Product Length (mm) | 13(Max) |
| Product Depth (mm) | 4(Max) |
| Product Height (mm) | 9(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 9(Max) |
| Product Weight (g) | 0.806 |
| Lead Length (mm) | 6 |
| Size (mm) | 13 X 4 X 9 |
| Wire Form | Straight |
| Capacitance | 0.1uF |
| Voltage | 250VDC|160VAC |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 250VDC |
| Dielectric | PET |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| AC Rated Voltage | 160VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Type | Pulse |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |