The B80C1500 is a single-phase bridge rectifier from Won-Top Electronics with a package type of Through Hole and a package case of WOB. It has a peak reverse repetitive voltage rating of 200V and a peak average forward current rating of 1.5A at a temperature of 50C. The device can withstand a peak non-repetitive forward surge current of 50A and a peak forward voltage of 1V. The B80C1500 operates within a temperature range of -55C to 125C and has a package height of 5.5mm and a package diameter of 9.1mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Won-Top Electronics B80C1500 technical specifications.
| Package/Case | WOB |
| Pin Count | 4 |
| PCB | 4 |
| Package Height (mm) | 5.5(Max) |
| Package Diameter (mm) | 9.1(Max) |
| Mounting | Through Hole |
| Bridge Type | Single Phase |
| Configuration | Single |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 200V |
| Peak Average Forward Current | 1.5@Ta=50CA |
| Peak RMS Reverse Voltage | 80V |
| Peak Non-Repetitive Forward Surge Current | 50A |
| Peak Forward Voltage | 1V |
| Peak Reverse Current | 5uA |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |