The WE-CBF Series Ferrite Chip Bead from Wurth Electronics is a ferrite bead with an impedance of 32 ohms. It has a maximum current rating of 3A and a maximum DC current of 500mA. The component is available in an 0805 package and is designed for surface mount applications. It operates over a temperature range of -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Wurth Electronics 742792010 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Height | 0.043inch |
| Impedance | 32R |
| Length | 0.079inch |
| Max Current Rating | 3A |
| Max DC Current | 500mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Lines | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | WE-CBF |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100MHz |
| Tolerance | 25% |
| Weight | 0.000388oz |
| Width | 1.2mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Wurth Electronics 742792010 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.