Surface mount shielded wirewound power choke with 1µH inductance and 30% tolerance. Features a ferrite core, 1.75A RMS current rating, and 1.5A saturation current. Operates within a -40°C to 125°C temperature range, with a low DC resistance of 85mΩ. This component is RoHS compliant and designed for efficient power applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Wurth Electronics 744028001 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 1.75A |
| DC Resistance (DCR) | 85mR |
| Depth | 2.8mm |
| Height | 1.1mm |
| Height - Seated (Max) | 0.047inch |
| Inductance | 1uH |
| Inductance Tolerance | 30% |
| Inductor Type | POWER |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2.8mm |
| Max DC Current | 2.2A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RMS Current (Irms) | 1.75A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 1.5A |
| Self Resonant Frequency | 150MHz |
| Series | WE-TPC |
| Series Resistance | 85mR |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 30% |
| Weight | 0.000988oz |
| Width | 2.8mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Wurth Electronics 744028001 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
