This surface mount fixed inductor from Wurth Electronics features a ferrite core and a shielding design. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. The inductor has a saturation current of 750mA and a self resonant frequency of 35MHz. It is RoHS compliant and available in a package quantity of 800 pieces.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Application(s) | POWER |
| Package/Case | 1919 |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 220mR |
| Height | 1.8mm |
| Inductance | 15uH |
| Length | 4.8mm |
| Max DC Current | 1.03A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Cut Tape |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 750mA |
| Self Resonant Frequency | 35MHz |
| Series | WE-TPC |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 30% |
| Weight | 0.00582oz |
| Width | 4.8mm |
| RoHS | Compliant |
