
Surface mount data line filter featuring 2 functions, a 50V voltage rating, and 310mA current capacity. This ferrite core filter offers 260 Ohms impedance at 100MHz, with a 10 Henry inductance and 500mOhm DC resistance. Designed for 1206 package, it operates from -40°C to 125°C and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Wurth Electronics 744232261 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 1206 |
| Core Material | Ferrite |
| Current | 310mA |
| Current Rating | 310mA |
| DC Resistance (DCR) | 500mR |
| Depth | 1.6mm |
| Height | 0.083inch |
| Impedance | 260R |
| Inductance | 10H |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.2mm |
| Max Current Rating | 310mA |
| Max DC Current | 310mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Lines | 2 |
| Operating Frequency | 100MHz |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 500mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | WE-CNSW |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100MHz |
| Tolerance | 25% |
| Voltage Rating | 50V |
| Voltage Rating (AC) | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Weight | 0.001376oz |
| Width | 1.6mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Wurth Electronics 744232261 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.