XP Power DLG100PS36 technical specifications.
| Approvals | UL, CE, IEC, EN |
| Package/Case | 100 |
| Efficiency | 90% |
| Features | OVP, OTP, SCP |
| Height | 1.54inch |
| Isolation Voltage | 3.75kV |
| Length | 8.74inch |
| Max Input Voltage | 305V |
| Min Input Voltage | 90V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Output Current | 2.8A |
| Max Output Power | 100W |
| Max Output Voltage | 36V |
| Max Power Dissipation | 100W |
| Mount | Chassis Mount, Panel |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2.8A |
| Output Power | 100.8W |
| Output Voltage | 36V |
| Termination | Wire Leads |
| Weight | 2.3lb |
| Width | 2.68inch |