XP Power DLG75PS36 technical specifications.
| Approvals | UL, CE, IEC, EN |
| Efficiency | 88% |
| Features | OVP, OTP, SCP |
| Height | 1.54inch |
| Isolation Voltage | 3.75kV |
| Length | 6.93inch |
| Max Input Voltage | 305V |
| Min Input Voltage | 90V |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 2.1A |
| Max Output Power | 75W |
| Max Output Voltage | 36V |
| Max Power Dissipation | 75W |
| Mount | Chassis Mount, Panel |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2.1A |
| Output Power | 75.6W |
| Output Voltage | 36V |
| Termination | Wire Leads |
| Weight | 2lb |
| Width | 2.68inch |