XP Power ECE05US15 technical specifications.
| Approvals | UL, CSA, EN |
| Current - Output 1 | 330mA |
| Depth | 25.4mm |
| Efficiency | 84% |
| Features | OVP, SCP |
| Height | 0.6inch |
| Length | 1inch |
| Max Input Voltage (AC) | 264V |
| Min Input Voltage (AC) | 85V |
| Max Input Voltage | 264V |
| Min Input Voltage | 85V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Output Current | 330mA |
| Max Output Power | 5W |
| Max Power Dissipation | 5W |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 5W |
| Package Quantity | 1 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ECE |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Weight | 0.035lb |
| Width | 1inch |