XP Power ECE40US05 technical specifications.
| Current - Output 1 | 8A |
| Depth | 78.7mm |
| Efficiency | 77% |
| Features | OVP, SCP |
| Height | 27.9mm |
| Max Input Voltage (AC) | 264V |
| Min Input Voltage (AC) | 85V |
| Max Input Voltage | 264V |
| Min Input Voltage | 85V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Output Current | 8A |
| Max Output Power | 40W |
| Max Power Dissipation | 40W |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Nominal Output Voltage | 5V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 40W |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ECE (40W) |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Weight | 0.331lb |
| Width | 38.1mm |