XP Power ECL05US24-P technical specifications.
| Approvals | UL, CSA, IEC, EN |
| Current - Output 1 | 210mA |
| Depth | 50.8mm |
| Efficiency | 82% |
| Features | OVP, SCP |
| Height | 0.9inch |
| Length | 2inch |
| Max Input Voltage (AC) | 264V |
| Min Input Voltage (AC) | 85V |
| Max Input Voltage | 264V |
| Min Input Voltage | 85V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Output Current | 210mA |
| Max Output Power | 5W |
| Max Power Dissipation | 5W |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Nominal Output Voltage | 24V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 5W |
| Package Quantity | 1 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | ECL |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Weight | 0.057lb |
| Width | 1inch |