XP Power ECL25US05-P technical specifications.
| Approvals | UL, CSA, IEC, EN |
| Current - Output 1 | 5A |
| Depth | 75.2mm |
| Efficiency | 78% |
| Features | OVP, OCP, SCP |
| Height | 1.05inch |
| Input Current | 400uA |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 2.96inch |
| Max Input Voltage (AC) | 264V |
| Min Input Voltage (AC) | 85V |
| Max Input Voltage | 264V |
| Min Input Voltage | 85V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Output Current | 5A |
| Max Output Power | 25W |
| Max Power Dissipation | 25W |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Output Voltage | 5V |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ECL |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Weight | 0.14lb |
| Width | 1.36inch |