XP Power ECL25US24-E technical specifications.
| Approvals | UL, CSA, IEC, EN |
| Current - Output 1 | 1.04A |
| Depth | 78.7mm |
| Efficiency | 82% |
| Features | OVP, SCP |
| Frequency | 63Hz |
| Height | 27.9mm |
| Input Current | 400uA |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 3.1inch |
| Max Input Voltage (AC) | 264V |
| Min Input Voltage (AC) | 85V |
| Max Input Voltage | 264V |
| Min Input Voltage | 85V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Output Current | 1.04A |
| Max Output Power | 25W |
| Max Power Dissipation | 25W |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Output Voltage | 24V |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 5 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ECL |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Weight | 0.331lb |
| Width | 38.1mm |