XP Power IR1209SA technical specifications.
| Package/Case | SIP |
| Current - Output 1 | 333mA |
| Depth | 19.5mm |
| Efficiency | 87% |
| Height | 0.39inch |
| Isolation Voltage | 1kV |
| Length | 0.77inch |
| Max Input Voltage (DC) | 12V |
| Min Input Voltage (DC) | 10.8V |
| Max Input Voltage | 13.2V |
| Min Input Voltage | 10.8V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 333mA |
| Max Output Power | 3W |
| Max Power Dissipation | 3W |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Nominal Output Voltage | 9V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 3W |
| Package Quantity | 25 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | No |
| Series | IR |
| Voltage - Output 1 | 9V |
| Width | 0.28inch |