XP Power IT2405SA technical specifications.
| Package/Case | SIP |
| Current - Output 1 | 600mA |
| Depth | 26mm |
| Efficiency | 82% |
| Features | SCP |
| Height | 12.5mm |
| Isolation Voltage | 1.5kV |
| Max Input Voltage (DC) | 36V |
| Min Input Voltage (DC) | 9V |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 9V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 600mA |
| Max Output Power | 3W |
| Max Power Dissipation | 3W |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Nominal Output Voltage | 5V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 24V |
| Output Current | 600mA |
| Output Power | 3W |
| Output Voltage | 5V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | IT (3W) |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Width | 9.2mm |