XP Power JTF1524D15 technical specifications.
| Package/Case | DIP |
| Current - Output 1 | 500mA |
| Current - Output 2 | 500mA |
| Depth | 31.75mm |
| Efficiency | 90% |
| Features | OVP, OCP, SCP |
| Height | 10.16mm |
| Isolation Voltage | 1.6kV |
| Length | 1.25inch |
| Max Input Voltage (DC) | 36V |
| Min Input Voltage (DC) | 9V |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 9V |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 500mA |
| Max Output Power | 15W |
| Max Power Dissipation | 15W |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Nominal Output Voltage | -15V |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Power | 15W |
| Package Quantity | 15 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | JTF |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Output 2 | -15V |
| Width | 20.32mm |