XP Power LDU4860S600 technical specifications.
| Package/Case | DIP |
| Dimming | Analog, PWM |
| Efficiency | 97% |
| Features | SCP |
| Max Input Voltage | 60V |
| Min Input Voltage | 7V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 600mA |
| Max Output Power | 34W |
| Max Output Voltage | 57V |
| Max Power Dissipation | 34W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 600mA |
| Output Voltage | 57V |