XP Power LDU5660S600-WD technical specifications.
| Approvals | EN |
| Dimming | PWM |
| Efficiency | 97% |
| Features | SCP |
| Height | 0.49inch |
| Length | 1.25inch |
| Max Input Voltage | 60V |
| Min Input Voltage | 9V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 600mA |
| Max Output Power | 33.6W |
| Max Output Voltage | 56V |
| Max Power Dissipation | 34W |
| Mount | Chassis Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 600mA |
| Output Power | 34W |
| Output Voltage | 56V |
| Package Quantity | 15 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | No |
| Series | LDU56 |
| Termination | Wire Leads |
| Weight | 0.049lb |
| Width | 0.8inch |