The PD110-13LCZ DC/DC converter from XP Power is a single-output device with a fixed output voltage of 15V. It can handle an output power of 110mW and an input voltage range of 10 to 20V. The converter operates within a temperature range of 0 to 70 degrees Celsius. It is a non-inverting type DC/DC converter with a maximum input voltage of 20V and an output current of 7.5A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
XP Power PD110-13LCZ technical specifications.
| Type | Non-Inverting|Inverting|Step Up|Step Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 15V |
| Output Power | 110W |
| Input/Output Type | DC/DC |
| Output Current | 7.5A |
| Maximum Input Voltage | 20V |
| Input Voltage | 10 to 20V |
| Minimum Input Voltage | 10V |
| Output Type | Fixed |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |