The PD110-32MCZ is a 3-output step-down DC/DC converter from XP Power. It provides three fixed output voltages of 5V, 15V, and -15V with a combined output power of 110W. The converter operates from an input voltage range of 20 to 60V and can handle maximum input voltages of up to 60V. The device is designed to operate over a temperature range of 0 to 70°C. It is a DC/DC converter with a switching regulator type of no.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
XP Power PD110-32MCZ technical specifications.
| Type | Step Down |
| Number of Outputs | 3 |
| Output Voltage | 5|15|-15V |
| Output Power | 110W |
| Input/Output Type | DC/DC |
| Output Current | 10|7.5|1A |
| Maximum Input Voltage | 60V |
| Input Voltage | 20 to 60V |
| Minimum Input Voltage | 20V |
| Output Type | Fixed |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |