XP Power VCP24US05-E technical specifications.
| Approvals | CUL, IEC, EN |
| Current - Output 1 | 2.5A |
| Efficiency | 73% |
| Features | OVP, SCP |
| Height | 1.12inch |
| Length | 3.11inch |
| Max Input Voltage | 264V |
| Min Input Voltage | 90V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Current | 2.5A |
| Max Output Power | 12.5W |
| Max Power Dissipation | 24W |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 24W |
| Package Quantity | 5 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | No |
| Series | VCP |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Weight | 0.331lb |
| Width | 1.81inch |