The XP Power VCP24US12-E DC/DC converter is a board mount power supply with a single 12V output and 2A maximum current. It operates within a temperature range of 0-70°C and has a high efficiency of 80%. The converter is approved by CUL, IEC, and EN standards and has features such as overvoltage protection and short circuit protection. It is available in a package quantity of 5 and has a weight of 0.331lb.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
XP Power VCP24US12-E technical specifications.
| Approvals | CUL, IEC, EN |
| Current - Output 1 | 2A |
| Efficiency | 80% |
| Features | OVP, SCP |
| Height | 1.12inch |
| Length | 3.11inch |
| Max Input Voltage | 264V |
| Min Input Voltage | 90V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Current | 2A |
| Max Output Power | 24W |
| Max Power Dissipation | 24W |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 24W |
| Package Quantity | 5 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | No |
| Series | VCP |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Weight | 0.331lb |
| Width | 1.81inch |