The AR0402FR-07267RL is a 2.67k ohm thick film SMD resistor with a 1% tolerance. It has a maximum operating temperature of 155°C and is rated for a maximum voltage of 50V. The resistor is mounted on the surface and has a rectangular package shape. It is a fixed resistor with a chip design and is suitable for use in a variety of electronic applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Yageo AR0402FR-07267RL technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Style | Pad |
| Case Size | 0402 |
| Package Type | SMD |
| Package/Case | 0402 |
| Product Length (mm) | 1 |
| Product Depth (mm) | 0.5 |
| Product Height (mm) | 0.35 |
| Number of Terminals | 2 |
| Resistance Value | 267Ohm |
| Tolerance | 1% |
| Negative Resistance Tolerance | -1% |
| Positive Resistance Tolerance | 1% |
| Technology | Thick Film |
| Case Style | Epoxy |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Current Sensing | No |
| Fail Safe Fusible Resistor | No |
| Anti-Surge | No |
| Package Shape | Rectangular |
| Max Voltage Rating | 50V |