Yageo AR0603FR-073K2 technical specifications.
| Number of Terminals | 2 |
| Resistance Value | 3.2KOhm |
| Tolerance | 1% |
| Negative Resistance Tolerance | -1% |
| Positive Resistance Tolerance | 1% |
| Technology | Thick Film |
| Case Style | Epoxy |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Package Shape | Rectangular |
| Max Voltage Rating | 50V |