The AR0603JR-071R23 is a 2K ohm thick film resistor from Yageo, available in a 0603 surface mount package. It features a resistance value of 1.23 ohms with a tolerance of 5%. The resistor has a maximum operating temperature of 155 degrees Celsius and a maximum voltage rating of 50 volts.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Yageo AR0603JR-071R23 technical specifications.
| Number of Terminals | 2 |
| Resistance Value | 1.23Ohm |
| Tolerance | 5% |
| Negative Resistance Tolerance | -5% |
| Positive Resistance Tolerance | 5% |
| Technology | Thick Film |
| Case Style | Epoxy |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Package Shape | Rectangular |
| Max Voltage Rating | 50V |